Rajoni/Bota Më shumë

Një tërmet i fuqishëm godet Italinë

Prej tvteuta09:29, 18 Shtator 2023

Një tërmet me magnitudë 4.8 goditi herët të hënën pranë Firences në Italinë qendrore.

Epiqendra ishte pak larg Marradi, një qytet rreth 70 kilometra (43.5 milje) në veri-lindje të Firences, në një thellësi prej 8.4 kilometrash, tha Instituti Italian i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV).

Tërmeti goditi në orën 03:10 të mëngjesit dhe u pasua nga disa pasgoditje,.

Tërmeti nuk ka shkaktuar të lënduar apo dëme të konsiderueshme, thanë autoritetet.

“Për momentin nuk ka situata veçanërisht kritike pas tërmetit me epiqendër në Marradi”, shkroi Guvernatori i Toskanës Eugenio Giani në Facebook, duke shtuar se kontrollet për dëmtime të mundshme strukturore në ndërtesa janë në vazhdim.

  • 1

    Radio