Aktuale Më shumë

Nick Kyrgios del kundër rregullave të Wimbledonit

Prej tvteuta15:52, 27 Qershor 2022

Nick Kyrgios ka shprehur pakënaqësinë e tij për mundësinë që duhet të luajë ndeshje me pesë sete në dyshe për meshkuj në Wimbledon.

Ai fitoi eventin në Australian Open së bashku me Thanasi Kokkinakis në fillim të këtij viti dhe dyshja do të bashkohen sërish në SW19.

Kur fituan në Melburn, Kyrgios dhe Kokkinakis duhej të luanin vetëm ndeshjet më të mira të tre seteve gjatë gjithë turneut, por e njëjta garë në Wimbledon luhet në pesë sete, gjë për të cilën Kyrgios nuk është aspak i lumtur.

“Unë nuk pres me padurim të luaj dyshen më të mirët nga pesë setet – mendoj se është gjëja më budallaqe ndonjëherë”, u tha ai gazetarëve.

“Nuk e di pse është më e mira nga pesë grupe. Askush nuk dëshiron të luajë dyshe me më të mirët nga pesë setet, askush nuk dëshiron të shikojë dyshe më të mira nga pesë setet”.

“Pra, unë jam i emocionuar, por gjithashtu kam frikë nga fakti që nëse është një set, do të më duhet të luaj edhe tre sete dyshe”.“Kjo është arsyeja pse nuk e kam luajtur më parë. Nuk ka kuptim, sepse gjithmonë kam shkuar mjaft mirë këtu në teke, kështu që nuk jam në ditën time të lirë duke luajtur potencialisht pesë sete dyshe”, ka vazhduar më tej ai.Kyrgios ka hyrë gjithashtu në shortin për teke, dhe do të përballet me britanikun Paul Jubb në raundin e parë të martën.

  • 1

    Radio