Kulturë Më shumë

Ne “Kuvendimin te Gazi” u shenua 40 vjetori i termetit te vitit 1979

Prej tvteuta21:16, 30 Mars 2019

Sonte ne atelen “Gazi” u mbajt takimi i trete me radhe i diskutimeve “Kuvendimi te Gazi” i cili si teme kishte termetin e vitit 1979, pikerisht per hir te 40 vjetorit te tij. Ne kete mbremje te pranishmit, secili nga aspekti i vete kane sjellur perjetimet e momenteve tejet trishtuese te asaj te diele te dates 15 prill. Nje kerkese dhe perfundim nga takimi eshte iniciativa per te shenuar 40 vjetorin e termetit ne menyre institucionale me qellim te perkujtimit te 31 viktimave te  kesaj ngjarje tragjike, ku thuhet per 31 te vdekur nga Ulqini dhe shume te tjere neper vendet tjera ku lenkundjet ishin te renda.

  • 1

    Radio