Aktuale Më shumë

Ndërron jetë regjisori i “Tom and Jerry”, Gene Deitch

Prej tvteuta10:58, 21 Prill 2020

Regjisori i animacionit të popullarizuar “Tom and Jerry”, Gene Deitch, ka ndërruar jetë në moshën 95 vjeçare. Ilustruesi i filmit dhe fituesi i çmimit Oscar vdiq papritur të enjten në banesën e tij në Pragë, shkruan Daily Mail. Gene, emri i vërtetë i të cilit ishte Eugene Merrill Deitch drejtoi realizmin e 13 animacioneve për fëmijë duke përfshirë “Tom and Jerry” dhe atë të “Popeye”. Përmes rrjetit social Twitter shumë ndjekës kanë shprehur ngushëllime për humbjen e tij duke kujtuar veprat e tij të paharruara. Gene ka lënë pas gruan dhe tre djem nga martesa e tij e parë, të cilët janë të gjithë animatorë dhe karikaturistë.

 

  • 1

    Radio