Aktuale Më shumë

Merkel sot viziton Turqinë

Prej tvteuta10:04, 2 Shkurt 2017

Kancelarja Angela Merkel shkon vjen në Ankara për një vizitë pune në kuadër të një trafiku të ngjeshur diplomatik që ka filluar ndërmjet dy vendeve kohët e fundit. Ndërmjet Turqisë dhe Gjermanisë fillon një trafik i ngjeshur diplomatik. Si hapi i fundit i kësaj sot shkon në Ankara kancelarja Angela Merkel, njofton TRT.

Disa nga pikat e agjendës së bisedimeve janë lufta me Organizatën Terroriste Fetullahiste Struktura Paralele në Shtet, marrëveshja e ripranimit të refugjatëve dhe Siria. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan kancelaren Angela Merkel do ta presë në Kompleksin Presidencial në lagjen Beshtepe, kurse Kryeministri Binali Jëlldërëm (Binali Yıldırım) me Angela Merkel do të takohet në Pallatin Çankaya, ku pas takimeve do të mbahet edhe një konferencë e përbashkët shtypi.

  • 1

    Radio