Aktuale Më shumë

Marija Vukoviq ka thyer së fundmi rekordin malazez

Prej tvteuta19:18, 15 Shkurt 2022

Marija Vukoviq kërceu 196 centimetra në garën e kërcimeve në Banska Bistrica dhe vendosi një rekord të ri malazez.

Sportistja më e mirë malazeze vitin e kaluar ishte në prag të kërcimit 199 centimetra, por milimetrat praktikisht vendosën të rrëzonin shkopin.

Marija fitoi vendin e tretë në një garë të fortë në një garë që mblodhi shtatë vajza nga finalet e Olimpiadës së kaluar.

Pas kampiones qëndron fituesja e medaljes së artë nga Tokio, Maria Lasickene dhe përballë vetëm dy sportisteve, fituesja Eleanor Paterson dhe e dyta Jaroslava Mahuçkih.

Rekordi i mëparshëm malazez ishte 195 centimetra dhe Marija e vendosi atë së fundmi në një miting në Karlsruhe.

  • 1

    Radio