Aktuale Më shumë

Mali i Zi mposhti Slloveninë 33:32 dhe fitoi një vend në fazën kryesore të Kampionatit të 15-të Evropian.

Prej tvteuta20:30, 17 Janar 2022

Çfarë mrekullie në Debrecen! Mali i Zi i plagosur, pa tre mbrojtës që mungojnë për shkak të kurorës, pa Mirko Radoviç i dëmtuar ndaj Maqedonisë së Veriut, mundi një nga ekipet më të mira në Evropë, skuadër që luajti në gjysmëfinale dy vite më parë, Slloveninë (33:32) dhe fitoi. renditja në fazën kryesore të Kampionatit të 15-të Europian !!!

“Luanët” humbën katër herë disa herë, por sërish me zemër të madhe dhe karakter joreal arritën në fitoren, më të madhen në historinë e hendbollit tonë për meshkuj.

Çmimi është i vërtetë – Zoran Roganoviç dhe luftëtarët e tij po zhvendosen në Budapest, ku do të luajnë edhe katër ndeshje të tjera të mëdha, ndoshta kundër Francës, Kroacisë, Islandës, ndoshta Hungarisë ose Holandës …

Nebojsha Simiq, i cili ishte i keq në pjesën e parë, u shndërrua sërish në hero, duke i lënë vendin Nikolla Matoviqit, por kur u kthye tregoi se është i klasit botëror.

Në fund, ai mbrojti tre shtatë metra dhe disa gola, por heronjtë janë të gjithë – nga i jashtëzakonshëm Branko Vujovic, i cili shënoi tetë gola dhe kushedi sa asistime, Nemanja Grbovic, 19-vjeçari Radojica Cepic, i cili. morën përgjegjësinë kur ishte më e vështira, Zoti Andjelic, Millosh Vujovic, luftëtarët në mbrojtje të Vuk Lazovic, Nebojsha Simovic, Risto Vujacic.

Dhe, sigurisht, Zoran Roganović dhe Drashko Mrvaljević, të cilët i bindën këta djem se ia vlenin dhe që kishin guximin të luanin sulme shtatë kundër gjashtë në momentet më të vështira.

Dhe ky nuk është fundi, sepse këta djem mund të bëjnë shumë në fazën kryesore. Milos Bozovic, Stevan Vujovic dhe Stefan Cavor mund të kthehen pas koronavirusit dhe mbetet të shihet se kush mund të thirret në vend të të lënduarit Mirko Radovic. Zgjedhja logjike është Fahrudin Meliq…

  • 1

    Radio