Rajoni/Bota Më shumë

Largohet përfundimisht nga posti i kryeministrit

Prej tvteuta09:30, 23 Dhjetor 2021

Akti i dorëheqjes u dorëzua dje në Kuvend
Zoran Zaev ka dhënë edhe zyrtarisht dorëheqje si kryeministër i Maqedonisë së Veriut. Akti i dorëheqjes i është dorëzuar pasditen e sotme kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, ku ai ka shprehur dhe arsyet e këtij vendimi.
Zaev në letrën e tij thotë se largohet nga detyra e kryeministrit duke marrë përgjegjësinë për rezultatet e dobëta që LSDM arriti në zgjedhjet e fundit vendore.

Tashmë Kuvendi konstaton në mënyrë formale vakancën e krijuar dhe i njofton presidentin për vijimin e procedurave për zgjedhjen e kryeministrit të ri.

Kandidat i mazhorancës për kryeministër është kryetari i ri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski.

 

 

  • 1

    Radio