Rajoni/Bota Më shumë

Kosovë: Liberalizimi i vizave bie nga agjenda

Prej tvteuta14:40, 23 Nëntor 2022

Propozimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, i cili parashikon lëvizjen e lirë jo më larg se data 1 janar e vitit 2024, u hoq nga agjenda e takimit të  ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së, të cilët u mblodhën të mërkurën.

Arsyet për këtë janë politike dhe lidhen me situatën në veri të Kosovës. “Për shkak të zhvillimeve politike në veri të Kosovës, pasja e kësaj pike në agjendën e grupit të ambasadorëve, nuk është ideale”, tha presidenca çeke e BE-së në njoftimin për shtyrje.  Sipas saj, diskutimi për këtë çështje do të mbahet më 30 nëntor. Situata në veri të Kosovës është tensionuar, për shkak të vendimit të Qeverisë së udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti për të nisur procesin e riregjistrimit të makinave që bartin targa ilegale serbe. Serbët në veri, të kontrolluar në masë të madhe nga Beogradi zyrtar, i kundërshtojnë targat e Kosovës, RKS, dhe kanë paralajmëruar rezistencë ndaj tyre. Me gjithë thirrjet e komunitetit ndërkombëtar për shtyrje të procesit të riregjistrimit, Kurti nuk ka hequr dorë. Aktualisht është e pezulluar – deri më 24 nëntor – faza e dytë e planit të tij, në përpjekje për t’i dhënë shans gjetjes së një zgjidhjeje të pranueshme për të dyja palët.

  • 1

    Radio