Aktuale Më shumë

Formohet koalicioni islamik kundër terrorizmit

Prej tvteuta10:01, 15 Dhjetor 2015

Arabia Saudite formoi një koalicion islamik antiterrorist prej 34 vendesh duke përfshirë Egjiptin, Turqinë, Pakistanin dhe Senegalin, njoftoi sot agjencia zyrtare e lajmeve Spa që publikoi një listë të këtyre vendeve duke mos përfshirë Iranin dhe Irakun.

“Ky koalicion, i drejtuar nga Arabia Saudite, do të pajiset me një qendër komandimi të vendosur në Riad për të mbështetur operacionet ushtarake të luftës kundër terrorizmit”, shtoi agjencia e lajmeve.

Ky koalicion dëshmon shqetësimin e botës arabe për të luftuar terrorizmin dhe për tëqenë një partner në luftën botërore kundërkëtij kataklizmi”, deklaroi princi i ardhshëm trashëgimtar dhe ministri saudit i Mbrojtjes, Mohamed Ben Salmane, në një konferencë shtypi.

  • 1

    Radio