Aktuale Më shumë

Debati në BE për anëtarësimin e Ukrainës

Prej tvteuta12:38, 28 Shkurt 2022

Ukraina do të paraqesë zyrtarisht një kërkesë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, u tha gazetarëve në Bruksel presidenti i Këshillit Evropian Charles Mische dhe njoftoi se vendet anëtare do të fillojnë një debat për pranimin e Ukrainës kur të marrin një kërkesë nga Kievi.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Layen ka deklaruar më parë se Ukraina është “një prej nesh” dhe se BE-ja dëshiron që Ukraina të anëtarësohet

  • 1

    Radio