Međunarodni dan žena obilježavamo jednom godišnje, kada slavimo postignuća žena i stremljenje ka većim pravima. Korjene ima u američkim socijalističkim i radničkim pokretima ranog 20. vijeka, posebno od trenutka kad žene počinju da se bore za bolje radne uslove i pravo da glasaju.
Prva zabilježena proslava bila je u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švajcarskoj, 1911. godine, kada se više od milion ljudi okupilo da podrži prava žena.
Ipak, sa ove distance stiče se utisak da je veći imperativ ko će šta kupiti i dobiti za 8. mart, a ne da li su i koliko prvobitni zahtjevi ispunjeni.
Međunarodni dan žena ili, poznatije, 8. mart, praznik je modernog doba posvećen ženama. Nastao je kao dan sjećanja na borbu za ekonomsku, političku i socijalnu (ne)ravnopravnost žena i muškaraca.
Praznik žena ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferencija žena socijalista 8. marta 1910. u Kopenhagenu, na inicijativu Klare Cetkin, vođe njemačkih socijalista i ženskog radničkog pokreta da se uvede dan vječnog sjećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. i njujorški marš više od 15.000 žena, koje su tražile kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa.
Mnogo prije toga, prve
javne demonstracije žena zaposlenih u industriji dogodile su se 8. marta 1857. u Njujorku. Policija ih je rastjerala, ali su žene dva mjeseca kasnije osnovale sindikat i zahvaljujući njihovom radu, protesti 8. marta postali su tradicija.