Politikë Më shumë

Blinken e ftoi Milatoviqin në Uashington

Prej tvteuta08:43, 4 Qershor 2023

Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, ka marrë ftesë nga Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Anthony Blinken, për të vizituar Uashingtonin, njofton zyra e Milatoviqit.
Në letrën e urimit zyrtar me rastin e inaugurimit të Presidentit Milatoviq, Blinken tha se lufta në Ukrainë kërkon angazhimin aktiv të të gjithë aleatëve të NATO-s për të forcuar sigurinë kolektive, sigurinë dhe stabilitetin.
“Çelësi i kësaj ndërmarrjeje është përfundimi i procesit të integrimit evropian në Ballkanin Perëndimor – ku Mali i Zi mund të luajë një rol vendimtar. Zgjedhjet presidenciale në prill treguan se qytetarët tuaj duan të përshpejtojnë rrugën evropiane të vendit dhe të jenë pjesë e një Evropë e tërë, e lirë, e begatë dhe e sigurt. Ne do të punojmë me ju për të thelluar partneritetin e fortë amerikano-malazez, i cili është i rrënjosur në vlerat tona të përbashkëta. Merr urimet dhe inkurajimin tim më të mirë për të përballuar sfidat përpara. duke ju pritur në Uashington, kur angazhimet lejojnë”, tha Blinken në një mesazh urimi.
Siç raportohet, Milatoviq falënderoi Sekretarin Amerikan të Shtetit për ftesën e tij dhe tha se mezi pret që së shpejti të shkojë në Uashington dhe të takohet me zyrtarët më të lartë të atij vendi, me qëllim të forcimit të mëtejshëm të lidhjeve strategjike politike dhe ekonomike.

  • 1

    Radio