Aktuale Më shumë

Blerim Reka kandidati i vetem shqiptare

Prej tvteuta17:17, 1 Prill 2019

Sot zyrtarisht filloi gara per kryetar te Maqedonise se Veriut ne te cilin garojne tre kandidat, prej te cileve per here te pare kemi edhe nje kandidat shqiptare, Blerim Reka. Dy kandidatet tjere jane Gordana Siljanovska Davkova dhe Stevo Pendarovski.  Blerim Reka eshte kandidati i mbeshtetur nga Aleanca per Shqiptaret dhe Levizja Besa, dhe slogani per zgjedhje eshte  “Reka për Republikën”  I cili theks te posacem  ka tek koncepti I kthimit te Republikes.  

Me daten 21 prill, per  zgjedhjet presidenciale te drejte vote kanë 1.808.131 qytetare te Maqedonise se Veriut.

  • 1

    Radio