Aktuale Më shumë

Alban Elezi, kampioni i botës në skijim

Prej tvteuta17:12, 23 Janar 2023

Një skitare italiane po bën histori për Shqipërinë në Kampionatin Botëror për juniorë që po mbahet në St. Anton të Austrisë. Ndërkohë, një skitar me prejardhje shqiptare po rreshton sukseset për Francën.

Bëhet fjalë për Alban Elezi Cannaferina, që të dielën fitoi titullin e kampionit të botës për juniorë në sllallom të madh. Albani e ka babanë nga Shkupi, ndërsa është i lindur e i rritur në Francë. Dhe garon për Francën. Pos mbiemrit të babait, Elezi e mban edhe mbiemrin Canneferina.

Alban Elezi është prej skitarëve më perspektiv në botë. Suksesi në Botërorin e juniorëve e dëshmon këtë. Pasi fitoi medaljen e argjendtë në lëshim, ai fitoi të artën në sllallom të madh. Prapa në garën e të dielës e la finlandezin Eduard Hallberg dhe norvegjezin Oscar Andreas Sandvik. Në Botëror ka mbetur të zhvillohet edhe gara në sllallom te skitarët. Elezi ka edhe një garë ekipore.

Elezi është 19-vjeçar.

 

  • 1

    Radio