Aktuale Më shumë

Abazoviqi takon Osmanin, diskutojnë për projekte infrastrukturore si dhe të përmirësohet bashkëpunimi duke mbajtur një forum biznesi

Prej tvteuta17:52, 7 Shkurt 2023

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, është takuar të martën e 7 shkurtit me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani.

Gjatë takimit të mbajtur ata janë dakorduar për përmirësim të bashkëpunimit, me fokus te zhvillimi ekonomik dhe projektet infrastrukturore që mund të lidhin dy vendet.

Bashkëbiseduesit kanë rënë dakord se marrëdhëniet mes Malit të Zi dhe Kosovës janë miqësore dhe bazohen në parimet e besimit të ndërsjellë, fqinjësisë së mirë dhe perspektivës së përbashkët evropiane dhe euroatlantike.

“Vizita zyrtare e Osmanit është konfirmim i marrëdhënieve të shkëlqyera mes dy vendeve dhe delegacioni i sotëm i shumtë i qeverisë së Malit të Zi pasqyron gatishmërinë tonë për të bashkëpunuar në të gjitha fushat”, tha Abazoviq.

Në takimin në Villa Goricë morën pjesë Ministri i Ekonomisë dhe Turizmit Goran Gjuroviq, Ministri i Administratës Publike Marash Dukaj, Ministri i të Drejtave të Njeriut dhe Minoriteteve Fatmir Gjeka, Ministri pa portofol Zoran Miljaniq, Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i Qeverisë Ilir Harasani dhe presidenti. Këshilltari, mori pjesë në takimin në Villa Goricë, siç njoftoi kabineti i Abazoviqit, Qeveria për politikë të jashtme Gjorgje Raduloviq.

Në takim u tha se për përmirësimin e bashkëpunimit ekonomik duhet të punohet për lidhje më të mira infrastrukturore, siç është ndërtimi i rrugëve të reja rrugore Plavë-Deçan dhe Rozhajë-Pejë.

Abazoviq përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, pas takimit me Osmanin është shprehur se Mali i zi po nxit bashkëpunimin dhe pajtimin në rajon.

“Mali i Zi po nxit bashkëpunimin dhe pajtimin në rajon. Vazhdojmë të udhëheqim politikën e fqinjësisë së mirë dhe të mbajmë fokusin në zhvillim ekonomik dhe projekte infrastrukturore që do të na lidhin edhe më mirë. Sot me shumë kënaqësi pritëm Vjosa Osmanin, Presidente e Kosovës, e cila po qëndron për vizitë zyrtare në vendin tonë”, ka shkruar Abazoviq.

  • 1

    Radio