Aktuale Më shumë

Abazoviq për Zërin e Amerikës: “Do të kemi një president të ri”

Prej tvteuta17:19, 24 Mars 2023

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviq tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se pajtohet me qëndrimet se zgjedhjet e parakohshme duhet të mbahen sa më shpejt, por beson se kjo duhet të ndodhë përmes një “procedure ligjore. ” dhe se shkurtimi i mandatit të Kuvendit është rruga e duhur.

Megjithatë, ai vlerësoi se dekreti i presidentit Millo Gjukanoviq për shpërndarjen e Kuvendit dhe caktimin e zgjedhjeve për 11 qershor,  nuk është në përputhje me procedurat.

Abazoviq, i cili ndodhet për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), tha se me të dërguarin e posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka diskutuar edhe për zhvillimet politike, në radhë të parë rreth raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale. “Jam i sigurt se do të kemi një president të ri dhe kjo do të shënojë një fazë të re në krijimin e kushteve për disa procese të ardhshme politike në Mal të Zi, shpresoj të jenë shumë pozitive”, tha Abazoviq, duke shtuar se beson që edhe gjygjtari i shtatë i Gjykatës Kushtetuese do të emërohet së shpejti.

  • 1

    Radio