Rajoni/Bota Më shumë

1 vit nga Termeti në Shqipëri që morri 51 jetë njerëzish

Prej tvteuta11:18, 26 Nëntor 2020

26 Nëntor , ora 3:54 e mëngjesit … Atëherë kur të gjithë ishin në euforinë e pergaditjes për festen e flamurit dhe festat e fundvitit , çdo gjë ndryshoi pas lëkundjeve të forta të termetit që morri jetën e 51 personave . Ky termet u cilësua si termeti më vdekjeprurës i vitit 2019 në botë. Shqipëria veriperendimore , gjegjësisht Durrësi dhe Thumana ishin dy qytetet më të prekura nga ky termet  me magnitudë 6.4 ballë, nga i cili përveç 51 viktimave janë lënduar edhe mbi 3000 persona , kurse dëmet materiale janë cilesuar si jashtëzakonisht të mëdha.

  • 1

    Radio